ubytování v Chorvatsku s vlastní dopravou 2024

Ostrov Brač

Podrobnější informace

Ostrov Brač patří do skupiny středodalmatských ostrovů a je z nich největší. Dlouhý je kolem 40 km a široký je průměrně 10-12 kilometrů, celková rozloha je 395 km2. Na Brači je dnes 22 osad, 12 opuštěných osad a 5 opuštěných usedlostí. Od pevniny ostrov dělí 6 – 13 km široký Brački kanal, který v nejhlubším místě měří 78 m. Na západě ho od ostrova Šolka odděluje úžina Splitska vrata a na jihu ho dělí 91 m hluboký Hvarski kanal od ostrova Hvar. V bezprostřední blízkosti ostrova Brač je na pevnině největší město jadranského pobřeží – Split. Obyvatelé se zabývají zejména zemědělstvím, a to vinařstvím a výrobou olivového oleje, rybářstvím a turismem.

Ostrov Brač

Kultura a historie

První obyvatelé ostrova byli Ilirové, kteří se usídlili ve vnitrozemí ostrova a zůstaly po nich četné památky. Jménu ostrov Brač (Bratza, Brattia,Brectia,Brazza) vděčí nejpravděpodobněji rozšířenému zvířeti - . jelenovi. Největší osada na ostrově je Škrip, kde se nachází mnoho archeologických pozůstaků z římského období, zejména v místech římských kamenolomů a jejich hospodářských budov. Velmi významné jsou rané křesťanské baziliky v Povlje, Lovrenčinu nedaleko Postiry, Supetaru, Splitské a Pučišče. Zvláštní význam má 18 starochorvatských kostelíků na okolních kopcích,které pocházejí z 9. – 12.století. Mezi nejzajímavější památky patří jeskyně Zmajeva u Murvici a Dračevice, františkánský klášter v Sumartinu a Domiikánský klášter v Bolu, kde se nachází bohatá sbírka archeologických nálezů z jeskyní, z podmořské archeologie a numizmatická sbírka.

Turismus

Dnes je na Brači v letní měsicích bohatá nabídka ubytování pro turisty. Místa jako Bol, Supetar, Milna, Sumartin jsou typická ostrovní turistická střediska, která nabízejí ubytování v některém z hotelů, apartmánů nebo turistických osad. Na Brači je jedna z nejznámějších a nejhezčích pláží Chorvatska – Zlatni Rat. Brač je ostrov, který splní Vaše očekávání příjemné dovolené. V sousedství se nachází Split, ostrov Hvar, ostrov Korčula, kam si můžete zajet na výlet. Spojení s pevninou zajišťují trajekty (linky Split–Supetar a Makarska–Sumartin) a lodní linka Split–Bol–Jelsa. V roce 1993 zahájilo provoz letiště Veško polje pro letadla do 100 cestujících, kam směřují charterové lety během letní sezóny. Většinu obcí na ostrově propojuje síť asfaltových silnic vybudovaných v 70. letech.

Podnebí

Podnebí ostrova je středomořské. Léta jsou teplá a suchá s průměrnou teplotou 25 °C, zimy krátké a mírné s průměrnou teplotou 9 °C. Sníh zde padá průměrně dva dny v roce a neudrží se déle než 10 hodin. Úhrnné roční srážky se pohybují od 700 mm (Sutivan) do 1400 mm (Dol). Hodnota průměrné délky slunečního svitu na Brači 2700 hodin ročně patří k nejvyšším na Jadranu. Průměrná teplota moře je v létě 24 °C, v zimě 14 °C. Během chladnějších měsíců se střídají studené severovýchodní větry (bóra) s teplými jihovýchodními (jugo), v letním období převažuje severozápadní vítr - mírný a osvěžující maestral odpoledne a burin večer.

Gastronomie

Říká se, že na Brači je člověk a kámen od nepaměti nerozlučně spjatý. Těžkému způsobu života se přizpůsobilo také stravování. Na živiny skoupá půda se obdělává tradičním a velmi ekologickým způsobem a z jejích plodů se připravují zdravá jídla, kořeněná zejména místním jedinečným olivovým olejem a říká se, že to je recept na příslovečnou dlouhověkost místních obyvatel. Kromě klasických dalmatských jídel ostrovní kuchyně nabízí také svoje zvláštní speciality vyhlášené už od římských časů - jako jsou mléčná kůzlata a jehňata, zvláště je ceněný „vitalac“, jehněčí vnitřnosti na rožni a další speciality z vyhledávaného bračského jehněčího. Vyhlášený je i místní sýr a zvláštní sladká specialita z něho vyráběná „procip“. Na Brači se stále ještě pije „smutnica“, která se připravuje smícháním 4/5 čerstvého kozího mléka a 1/5 červeného vína, kterou doporučoval už Hipokrates, a která je uchovávána jako ostatní ostrovní speciality od antiky až po dnešní dny.